4 AMSTEL-ECHO ïïiediAche K>w-nie,(lc Wondinfectie II ïilatidu-eA^o-^ing. li Bacteriën Wat zijn nu bacteriën? Het zijn eencellige wezens uit het plantenrijk, die alleen onder de microscoop met sterke vergroting te zien zijn. We drukken hun grootte uit in mi crons, dat zijn duizendste delen van een milli meter. Deze bacteriën of microben komen letterlijk overal voor. Men onderscheidt ze in verschil lende soorten, die evenwel niet alle schadelijk voor het lichaam zijn. In de lucht b.v. zitten bacteriën, die onschadelijk voor de mensen zijn. Zo worden de ontstekingen ook veroorzaakt door bepaalde bacteriën, de etterbacteriën. Deze zitten normaal op de huid van ieder mens. Een gezonde huid wordt evenwel niet door hen aanqetast. Zodra er een wond ontstaat kunnen zij zich" daar in nestelen en vermenigvuldigen en zo aanleiding geven tot een infectie. Hieruit blijkt, dat reinheid van de huid van het grootste belang is om zo weinig mogelijk bacteriën en dus ook zo weinig mogelijk etterbacteriën erop te hebben. Verder dient men met etterhaarden (steenpuisten, geïn fecteerde wonden enz.) zo zorgvuldig mogelijk om te gaan, opdat deze etter niet over de huid verbreid wordt. Dus met goed zittende verbanden afsluiten. Elk willekeurig wondje, hoe klein ook, ontstaat dus in een huid, die bacteriën bevat en wordt veroorzaakt door een voorwerp, dat ook bacteriën bevat, zodat het niet anders kan of er zijn bacteriën in het wondje gedrongen. Ten einde wondinfectie te voorkomen is het dus gewenst de ingedrongen infectiekiemen zoveel mogelijk te vernietigen. De wond zelf doet dit al, doordat het bloed, dat eruit stroomt, al bacteriën mee voert. Door het aanwenden van een antiseptische, d.i. een bacteriedodende vloeistof, kunnen de in gedrongen bacteriën gedood worden, In de laatste vijf-en-twintig jaar gebruiken wij hier te lande het jodiumtinctuur, terwijl van Amerikaanse zijde het mercurochroom wordt aanbevolen. Door toe passing van deze middelen gelukt het bij de meeste wonden de gevreesde wondinfectie te voorkomen of althans milder te doen verlopen. Hoe vlugger het na het ontstaan van het wondje wordt toegepast, hoe vlugger de bacteriën wor den gedood, hoe minder kans zij hebben gehad in het lichaam door te dringen en zich te vermenig vuldigen. Ik kan U dan ook niet sterk genoeg op het hart drukken bij het ontstaan van een wondje, hoe klein ook. U zo spoedig mogelijk naar de verbandkamer te begeven, om dit te laten behan delen. Dat ook de Arbeidsinspectie het grote be lang daarvan inziet, blijkt uit het feit, dat in werkplaatsen en fabrieken voorgeschreven is, dat een verbandkist aanwezig moet zijn. In onze brou werij is overdag altijd een wettelijk bevoegd ver- bandmeester-verpleger aanwezig, terwijl s nachts de portiers, die daarvoor een van Staatsweqe in gestelde cursus hebben gevolgd. U hulp kunnen verlenen. Voorkomen is beter dan genezen. U heeft het zelf in de hand, het ontstaan van wond infectie in ons bedrijf, zo al niet geheel te voor komen. dan toch tot een minimum terug te bren gen. In het volgend nummer hoop ik nog wat meer te vertellen over wondinfectie en haar behande- lin9- Dr. K. Bij het verteren van het voedsel, dat al aanvangt in de mondholte, komen zuren vrij. Deze zuren lossen eenvoudig een deel van de samenstellende stof an deze glazuurlaag op. Door de gaatjes, die hierdoor in het glazuur ontstaan, vinden de bac teriën, die schadelijk zijn voor het gebit, ge makkelijk hun weg naar het zachtere tandbeen, zodat dit vaak in een korte tijd over een groot deel van de kies of tand weggeteerd kan zijn. Het merkwaardige is, dat zo'n gat aan de bui tenkant vaak bijna niet te zien is. Het glazuur buitenkant vaak bijna niet te zien is. Het glazuur is dan bijna geheel intact en het rottingsproces binnen in, is alleen voor het oog van de tandarts waar te nemen door een klein kleurverschil met een gave tand of kies. De enige middelen om gaatjes in het gebit te voorkomen, zijn het goed schoonhouden van het gebit en het matigen in het gebruik van zoetigheid, daar dit vooral zeer scha delijk werkt op het tandstelsel, daar het zuur, dat vrij komt bij de suiker-splitsing bij uitstek het ge schiktst is om één der samenstellende stoffen van het glazuur op te lossen. De gevoeligheid treedt vooral op bij de overgang van glazuur in tand been, vooral bij zoet, koud en warm, maar ook wel bij zuur en zout en ook bij het aanraken (boren). Hoe eerder men zich tot de tandarts wendt, hoe leiner het te vullen gaatje. Wacht men te lang, dan is het mogelijk, dat het gat te groot geworden is en dat er ontsteking in de zenuw plaats ge vonden heeft. Dan is het nodig, dat een zenuw- of wortelkanaalbehandeling toegepast moet wor den, voordat tot het vullen van kies of tand over gegaan kan worden. De zenuw wordt dan gedood en verwijderd en 't wortelkanaal wordt opgevuld. Dat is een langdurige behandeling en een tand of kies met een zenuwbehandeling is niet zo sterk als een levende tand of kies. De tand wordt vaak donker en is brosser. Bovendien bestaat steeds het gevaar, dat de ontsteking over gaat op het omgevende weefsel onder de wortelpunt; de tand of kies kan dan meestal niet behouden worden.

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 4