IETS OVER MAATSCHAPPELIJK WERK OndtMtejunitzyófto-tidó, O-nbcAuld AMSTEL-ECHO 5 ii. Zoals wij de vorige keer zagen, is het mede de bedoeling van het maatschappelijk werk, dat er vanwege het bedrijf hulp geboden kan worden bij persoonlijke aangelegenheden van het perso neel. Het is echter karakteristiek voor het maat schappelijk werk in de bedrijven, dat deze hulp alleen geboden wordt, indien degene die hulp nodig heeft, daartoe de wens te kennen geeft. Juist omdat de verhouding van het personeel tot het bedrijf in principe een zuivere zakelijk is, ligt het in de lijn, dat de maatschappelijke werkster zich niet ongevraagd met eventuele moeilijkheden van het personeel gaat bemoeien. Het is immers heel goed mogelijk, dat de betrokkene liever hulp en raad vraagt aan familie of instellingen, waar mede hij zich door geloof of politieke overtuiging nauw verbonden voelt. Is dit echter niet het geval, of kan men hen elders niet helpen, dan staat het hen vrij de hulp van de maatschappelijke werkster in te roepen, die daartoe regelmatig spreekuur houdt. De band met het bedrijf kan voor iemand, die al jarenlang zijn beste krachten aan dat bedrijf geeft, zo sterk worden, dat hij tegenover „zijn bedrijf gemakkelijker een zekere schroom over wint, dan tegenover een vreemde instelling. De hulp die de maatschappelijke werkster in een bedrijf kan bieden is tweeledig. Laten wij begin nen met de hulp die vaak het belangrijkste lijkt: de materiële hulo. De jaren die juist achter ons liggen en ook de tegenwoordige tijd is zo moeilijk, dat er in tegenstelling met de vooroorlogse jaren maar weinig nodig is om te maken, dat in een gezin de eindjes niet meer aan elkaar geknoopt kunnen worden. Ik denk hier in de eerste plaats aan ernstige ziekte, die toch meestal veel extra kosten meebrengt, doch ook andere onvoorziene omstandigheden zouden zelfs de flinkste mensen in moeilijkheden kunnen brengen. Gelukkig bezit de Amstel Brouwerij een ondersteuningsfonds, waarvan het door het personeel gekozen bestuur op advies van de maatschappelijke werkster in dergelijke gevallen hulp kan bieden. Tussen haak jes kunnen wij hierbij vermelden, dat het vanzelf sprekend is, dat deze hulp inderdaad slechts hulp is, hetgeen zeggen wil, dat de betrokkene zich zelf zoveel mogelijk moet inspannen om zijn moei lijkheden te boven te komen. Naast deze directe materiële hulp staat die, welke in de vorm van goede raad of advies gegeven kan worden. Daar we ons ook hier tot één voorbeeld willen beperken, noem ik: opvoedingsmoeilijkhe den. Hoe vaak komt het niet voor, dat men zich onnodig aftobt met allerlei narigheden, hetzij thuis of op school, terwijl deze gemakkelijk te verhelpen zouden zijn. Wij mogen trots zijn op onze stad, die ook in dit opzicht zoveel instellingen heeft die hierin kunnen helpen. Ik noem slechts het Me disch Opvoedkundig Bureau en de verschillende Bureaux voor Beroepskeuze. De onbekendheid hiermede, een terugschrikken voor „al die vreem de mensen waar je alles aan moet vertellen" en vooral de angst om van het kastje naar het muur tje gestuurd te worden, weerhoudt de velen om hiervan gebruik te maken. Wendt men zich in deze gevallen tot de maatschappelijke werkster, dan kan men er zeker van zijn naar het juiste adres verwezen te worden, indien zij zelf niet kan helpen. Over een tot nu toe onbesproken kant van het maatschappelijk werk, n.l. de verhouding tot de ontspanningsvereniging, gaarne een volgende keer. H. A. B. Door overstelpende drukte in het bedrijf was de opkomst voor de op 30 Juli uitgeschreven verga dering zeer gering. De vergadering werd, op voor stel van het Bestuur en in overleg met de aan wezigen, uitgesteld tot half September. Wij doen een ernstig beroep op alle leden om dan in grote getale de vergadering te bezoeken. Immers het is een zaak, die ons allen zeer ter harte gaat. Ook voor het Bestuur is het prettiger, wanneer er be langstelling wordt getoond voor het door de Be stuursleden verrichte werk. De juiste datum voor deze vergadering wordt nog nader bekend ge maakt. Het gebeurde, dat één onzer gepen- sionneerden, de 78-jarige J. B. v. S„ A Mb\ deelnemer aan onze autotocht op 15 /"shÉjSI Juli j.l. en uitgeleide gedaan door zijn JvjaMT 2 dochters, in de autobus naast een nog lang niet kwaad uitziende we- mp1 duwe werd geplaatst. Mevrouwtje scheen dat zo leuk te vinden, dat ze er werkelijk van bloosde! Eén van de dochters zag dit, tikte tegen de ruit en merkte op: „Mevrouwtje, voor zichtig hoor, hij heeft negen bloedjes van kin deren!'

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 5