12 AMSTEL-ECHO SCHAKEN Gaarne grijp ik de gelegenheid aan, die mij in deze rubriek geboden wordt, om iets over Schaken te schrijven, omdat ik hierin een middel zie dit edele spel hier te propageren. Doch alvorens dit te doen wil ik eerst nog even in mijn herinnering terug gaan. In het maandelijkse sportblad van 12 Juli 1941, dat helaas wegens papierschaarste na het tweede nummer moest worden opgeheven, sprak ik de hoop uit, dat we in de toekomst nog eens een vast tiental zouden kunnen vormen, om daarmede tegen tientallen van andere onderne mingen te kunnen uitkomen. Dat is nu werkelijk heid geworden: we hebben kortgeleden een vast tiental gekregen, volgens mij voldoende sterk om uit te komen in de tweede klasse van de Amster damse Schaakbond. Zover is het echter nog niet en we zullen ons dus nog moeten bepalen tot vriendschappelijke wedstrijden, waarvan we er al verscheidene hebben gespeeld. Tot dusver speel den we tegen de P.T.T. afd. Centraal Station (gewonnen) en tegen de studenten van de Vrije Universiteit (verloren), terwijl wij op 14 Juli j.l. onze derde match tegen een tiental van Werk spoor speelden, die ons een éclatante overwinning opbracht (92). Met beider goedvinden speelde hier een elftal. Natuurlijk kunnen we nog altijd reserves gebrui ken (we hebben er nog maar pas één) en boven dien is het nog mogelijk, dat er op onze brouwerij nog sluimerende schaakkrachten zijn. Laat nie mand te bescheiden zijn: indien U denkt voldoen de sterk te kunnen schaken, kom dan eens praten met ondergetekende; in dit opzicht: fabrieksperso- neel, laat eens zien, wat U kunt! Wij weten zo weinig van Uw capaciteiten op dit gebied en wie weet hoe hard wij U als schakers nog eens nodig hebben! Ziezo, dat is me van het hart, maar nu zie ik tevens, dat er niet veel ruimte overblijft voor mijn maandelijks artikel. Ik zal het wat dit aangaat dit keer dus kort maken en het hebben over: De graankorrels van Sissa. Volgens de legende, die de uitvinding van het schaakspel aan de Brahmaan Sissa toeschrijft, stond de vorst, voor wie het schaakspel was uit gevonden om zijn vrije tijd ermede zoek te bren gen, in zijn opgetogenheid de uitvinder toe zelf zijn beloning te kiezen. Sissa vroeg als beloning het aantal graankorrels, dat bijeen zou komen als men één korrel op het eerste vierkant van het schaakbord legde, twee op het tweede, vier op het derde en zo voorts, steeds verdubbelend tot en met het 64ste. Verwonderd over de schijnbare bescheidenheid van dit verzoek stemde de vorst erin toe, om later van zijn schatbewaarders te vernemen, dat alle graanvoorraden van zijn rijk samen niet voldoen de zouden zijn om zijn belofte na te komen. Geen wonder, want het totale aantal der door Sissa verlangde graankorrels zou 18.446.744.073.709.551.615 bedragen, een getal dat nog verre overtroffen wordt door dat van al de combinaties, welke uit het edele spel kunnen voortkomen. Nu weten we tenminste, waarom het graan nog zo schaars is op de wereld. De koning zit natuur lijk nog steeds te potten! In het volgende nummer hoop ik iets te schrijven over: ,,De Geschiedenis van het Schaken". W. J. Swart. PERSONALIA Het ligt in onze bedoeling in deze rubriek op te nemen: alle persoonlijke aangelegenheden, die in nauw verband staan met ons bedrijf, zoals jubilea, vertrek wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, overlijden enz. Ook voor het bekendmaken van huwelijk, huwelijksfeesten en geboorte van kinderen mits hiervan tijdig in kennis wordt gegeven zal plaats ingeruimd worden. Het spreekt vanzelf, dat deze berichten alleen betrekking zullen hebben op geëmployeer den in vaste dienst van de brouwerij. Op 1 Juni 1948 werd door de brouwerij haar 4e filiaal in het land geopend en wel te Gronin gen. Het filiaal staat onder directie van de heer A. Piëst, die reeds eerder als Agent voor de stad Groningen en later als Depothouder voor onze brouwerij optrad. Thans vertegenwoordigt dit filiaal onze brouwerij in de gehele provincie Gro ningen en gedeeltelijk in Oostelijk Friesland en een deel van Drente. Het adres luidt: Filiaal Am- stel Brouwerij N.V., Turftorenstraat 11 te Gro ningen. Copie voor dit blad moet uiterlijk op de le van iedere maand in ons bezit zijn. Red. Drukkerij Vcm Exter, Prinsengracht 297. tel. 46430

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 12