Mondverzorging. AMSTEL-ECHO 11 die strijd met de bacteriën sneuvelen zowel deze v als de witte bloedlichaampjes, terwijl ook lichaams cellen vernietigd worden. Zij vormen tezamen de geel gekleurde massa, die men etter noemt. Zo'n ophoping van etter noemt men een abces. Dit abces breekt naar buiten door, maar soms wordt ook iets ervan naar binnen opgeslorpt door de lymphebanen. Zitten hierin nog levende bac teriën, dan kunnen ook deze lymphebanen gaan ontsteken en ziet men een rode pijnlijke streep van de wond naar boven lopen. Dan is de bij de leek zo beruchte bloedvergiftiging opgetreden. Een echte bloedvergiftiging (d.w.z. het optreden van bacteriën in het bloed) is dit echter niet. De bacteriën zitten nog maar in de lymphebanen en worden meestal door de daarbij behorende lymphe- klieren (bij de hand in de oksel en bij de voet in de lies) tegengehouden. Natuurlijk is dit wel wat er ger dan een gewone plaatselijke ontsteking, maar levensgevaar is niet aanwezig. Het heeft dus geen zin in dat geval direct, zelfs bij nacht en ontij naar de dokter tc lopen; de volgende dag is het nog vroeg genoeg. Wel moet de arm of het been rust hebben, daat elke ontsteking van enige be tekenis rust behoeft. De rode streep is het bewijs, dat het lichaam reageert. Veel gevaarlijker is het wanneer de plaatselijke zwelling gering is en de patiënt toch ernstig ziek. Dat zijn b.v. die gevallen van het puistje in het gezicht, dat stukgekrabd is en waarbij de patiënt in enkele dagen overlijdt. Dat hierbij plaatselijk maar weinig ontstekings verschijnselen optreden komt, doordat de afweer krachten van het lichaam tekort schieten en dus de bacteriën overwinnen. Wat bacteriën zijn, zal ik trachten in een volgend artikel duidelijk te maken. Dr. K. Voor de meeste mensen is de tandarts wel een heel groot schrikbeeld, maar toch hoop ik, dat een klein artikel, over de verzorging van het gebit, enige belangstelling ontmoeten zal. Het is nl. heel weinig bekend, hoe belangrijk een goed onderhonden gebit is voor de gehele gezond heidstoestand van de mens. Maag- en darmstoor nissen kunnen het gevolg zijn van een verwaar loosd gebit, waarmede het voedsel niet voldoende gekauwd kan worden. Tanden en kiezen met ga ten, die niet op tijd gevuld worden, kunnen ge vaarlijke ontstekingen veroorzaken; kortom, veel ellende zou vaak voorkomen kunnen worden, in dien meer aandacht aan tanden en kiezen besteed werd. In de eerste plaats is het noodzakelijk, dat de tanden en kiezen geregeld gereinigd worden uit hygiënische overwegingen en ter voorkoming van het optreden van gaatjes. Goed kauwen is een belangrijke factor bij de rei niging van het gebit. Daartoe is het nodig, dat er geen pijn optreedt bij het kauwen en dat beide kanten van het gebit gebruikt worden. Probeert U eens met één kant te kauwen. U zult dan na het eten bemerken, dat de niet gebruikte kant hard en stroef aanvoelt. U kunt hier dan met de nagel een dun wit laagje afkrabben, het zgn. tand- beslag, bestaande uit spijsresten, afgestoten weef sels en levende en dode bacteriën, met hun op bouw- en afbraakproducten. Laat men deze resten ongeveer een halve dag zitten en krabt men dit er af en ruikt men er aan, dan bemerkt men een rotte lucht. Natuurlijk is het kauwen alleen geen afdoende reiniging voor het gebit. Men begrijpt nu al, dat het noodzakelijk is, dat de tanden en kiezen geregeld 's avonds vóór het naar bed gaan, gepoetst moeten worden. Maar ook 's morgens bij het opstaan en eigenlijk na iedere maaltijd, daar anders etensresten een paar uur tussen tan den en kiezen verborgen blijven zitten en weer rotting teweegbrengt. Nu kunnen, ondanks alle goede voorzorgen, toch gaatjes ontstaan. Hoe eerder deze gaten door de tandarts ontdekt en gevuld worden, hoe beter het is. Elke tand of kies is van buiten voorzien van een glazuurlaag; naar binnen komt men dan in het tandbeen en ongeveer in het midden bevindt zich de zenuw. Hoe nu een gaatje in een tand of kies, in deze harde buitenste glazuurlaag ontstaat zullen we U een volgende maal beschrijven. J. M. Hubers. SPORT Op Zondag 12 September a.s. organiseert de voet balvereniging ..B.B.d.A. evenals het vorige jaar, weer een Sportdag, waarvoor in principe toestem ming en steun van de Directie is verkregen. Aan deze sportdag kunnen alle leden van het personeel van de Amstel Brouwerij met hun vrouwen, kin deren of verloofden deelnemen. De wedstrijden bestaan uit: a. een driekamp (hardlopen, ver- en hoogsprin- gen); b. estafetteloop; c. doelschieten en touwtrekken; d. een gecostumeerde veteranenwedstrijd van 2 x 10 min., voor voetballers boven de 40 jaar, terwijl de hoofdschotel van die dag een serieuze voetbalwedstrijd zal zijn tussen het eerste Zon dag-elftal en een versterkt Zaterdagmiddag-elftal. De wedstrijd duurt 2 x een half uur. De deelnemers zullen in verschillende leeftijds groepen worden ingedeeld. De wedstrijden vinden plaats op het terrein van B.B.d.A., Complex Voor land. Middenweg te Amsterdam, alwaar een ge luidsinstallatie voor de vrolijke tonen zorg zal dragen. In lunchtijd wordt koffie of andere con sumptie verstrekt, waarbij zelf meegebracht brood verorberd kan worden. Ook niet-deelnemers zijn van harte welkom. <S>

Amstel - Echo | 1948 | | pagina 11